Zavarovanje plovil
1. Kasko zavarovanje za plovila in jahte
Pomorska nezgoda se lahko pripeti tudi najbolj izkušenim voznikom plovil. Razburkano morje, presenetljiva plitvina ali trk v drugo vozilo prinašajo velike finančne izgube, ki se jim lahko izognete s kasko zavarovanjem za plovila in jahte.
Kasko zavarovanje za motorna plovila in jahte je namenjeno kritju nezgod, ki se pripetijo med plovbo, v času mirovanja, med splavitvijo ali dvigovanjem na obalo … Različne manjše ali večje nepredvidljivosti na morju lahko povzročijo poškodbe, ki prinašajo veliko finančno breme.
Z zavarovanjem boste kriti za poškodbe na trupu plovila, obvezni opremi, pogonskem motorju ali dodatni opremi. Plovba v notranjih in celinskih vodah Slovenije, v slovenskem, hrvaškem in italijanskem delu Jadrana bo s sklenjenim zavarovanjem potekala mirno in predvsem varno.
Razširitev kasko zavarovanja plovil
V sklopu zavarovanja lahko razširimo tudi geografske meje kritja za plutje po Sredozemskem morju, kajti osnovno kritje velja le v Jadranskem morju in notranjih ter celinskih vodah Slovenije.
Zavarujemo lahko škode, ki bi nastale med prevozom po kopnem, tekmovanji, oddajanjem v najem ali pri poučevanju jadranja oziroma vodenja plovila.
Zavarovanje je mogoče skleniti tudi na dogovorjeno vrednost plovila, franšize se lahko sorazmerno prilagodijo vrednosti plovila.
Prijava škode
Kot zavarovanec ste dolžni ob nastanku škodnega primera izvesti vse razumne ukrepe, da se škoda odvrne ali zmanjša, poskrbeti za udeležence v nesreči in paziti na svojo varnost, obenem pa nas tudi takoj obvestiti o nastali škodi oziroma dogodku.
Ob pomoči sodnih in pomorskih izvedencev ter drugih vrhunskih zunanjih sodelavcev vam zagotovimo pomoč na področju celotnega Jadrana.
Pomorsko nezgodo je treba prijaviti pristojnemu predstavništvu pomorskih oblasti, v primeru vloma, tatvine ali drugega kaznivega dejanja pa tudi pristojni policijski postaji.
Ob poškodbi ali izgubi pogonskega motorja in njegovih sklopov, jader, ponjav, tubusov, gumenjakov, blazin, vgrajene tehnične in navtične opreme ali druge podobne opreme, kadar so ti deli oziroma oprema starejši od pet let, se za določitev višine zavarovalnine uporablja amortizacija po pravilih stroke. Ne glede na starost poškodovanih ali uničenih delov plovila pa obračunana zavarovalnina za posamezni del ne sme presegati njegove tržne vrednosti v trenutku nastanka škode.
Primer obračunov amortizacijskih stopenj:
Obračun - Jadrnice
Obračun - Jahte
Zavarovanje na kratko
Popusti in ugodnosti
Pri Generaliju vam pri zavarovanju plovil nudimo številne ugodnosti:
- bonus na ugoden škodni rezultat,
- popust na stalnost,
- 10% popust na članstvo v pomorski asistenci (članstvo v Emergensea in drugih asistenčnih hišah),
- 3% popust za plovila, ki imajo nameščen BRS sistem, in
- paketni ali Generali ZAME popust.
Za plovila vrednosti do 30.000 EUR dodatno še:
- popust na pogodbeni stalni letni privez v marini ali komunalnem privezu in
- 5 % popusta za plovila, ki niso starejša od 5 let,
Za dražja plovila, ki presegajo vrednost 30.000 EUR v sklopu Jahtnega zavarovanja, ponujamo posebno konkurenčno premijo in kar 40% vstopni bonus na zavarovanje.
Jahtno zavarovanje brez doplačila razširja kritje na:
- izgubo, poškodbo ali stroške, nastale zaradi nevarnosti udeležbe na regati, za potovalne jadrnice,
- nevarnosti med uporabo za poučevanje jadranja ali vodenja,
- izgubo ali poškodbo izvenkrmnega motorja v skladu z opisom na polici,
- lom in prelom jambora in raztrganje jader ter
- plovbo po Sredozemskem morju.
S posebnim dogovorom in doplačilom pa je mogoča razširitev geografskih meja plovbe tudi na vsa ostala morja.
2. Zavarovanje odgovornosti lastnika vodnega plovila
Tudi vodna plovba zahteva odgovorno ravnanje in spoštovanje varnosti, saj lahko trenutek nepazljivosti ali razburkano morje hitro pripeljeta do neugodnih okoliščin. Zavarovanje odgovornosti lastnika vodnega plovila je po zakonu obvezno zavarovanje, namenjeno kritju škode, ki jo pri plovbi povzročite tretjim osebam.
Zavarovanje odgovornosti lastnika vodnega plovila je po zakonu obvezno zavarovanje za kritje škode tretjim osebam, ki so utrpele posledice v neljubem pripetljaju. Osebna škoda pomeni telesne poškodbe, smrtni izid ali drugače prizadeto zdravje udeležencev nezgode.
Če plujete po tujih teritorialnih ali notranjih morskih vodah, morate pri izbiri zavarovanja upoštevati tudi zakone, ki veljajo v tujih državah. S certifikatom o zavarovanju tako poskrbite za nemoteno uživanje v plovbi.
Vse lastnike plovil pozivamo, da v primeru prodaje plovila poskrbite za prepis plovila tudi na Upravi za pomorstvo oziroma v Vpisniku morskih čolnov. O morebitnih spremembah je treba obvestiti tudi vašo zavarovalnico, kajti zavarovanje odgovornosti se ne prenaša na novega lastnika plovila. Na podlagi kopije police novega lastnika vodnega plovila lahko uveljavljate povračilo sorazmernega dela neizkoriščene premije, seveda če v zavarovalnem obdobju ni bilo prijavljenega odškodninskega zahtevka.
Razširitev zavarovanja odgovornosti lastnika vodnega plovila
Razširitev zavarovanja za dodatne aktivnosti
Zavarovanje lahko razširite za naslednje primere:
- oddajanje plovila v najem,
- sodelovanje na treningih in tekmovanjih (regatah) ter
- vleko vodnih smučarjev.
Plovba v drugih državah
Kritje lahko razširite za plovbo po teritorialnih in notranjih vodah drugih držav in celotnega Sredozemlja, pri čemer je treba prilagoditi višino zavarovalne vsote. V Sloveniji znaša minimalna zavarovalna vsota 237.300 EUR.
Prijava škode
V primeru nesreče najprej poskrbite za udeležence v nesreči in pazite na svojo varnost. Na telefonski številki 080 11 10 smo dosegljivi za kakršnakoli vprašanja o postopkih pri reševanju nastalega neugodnega položaja. Kot zavarovanec ste dolžni ob nastanku škodnega primera ukrepati tako, da se škoda odvrne ali zmanjša.
Če vam je predložen odškodninski zahtevek zaradi škode iz odgovornosti ali je proti vam vložena odškodninska tožba oziroma premoženjsko-pravni zahtevek v kazenskem postopku, nas morate o tem nemudoma obvestiti in nam dostaviti vse listine, ki vsebujejo omenjene zahtevke. Obenem morate predložiti vse dokumente in podatke, potrebne za ugotovitev obstoja in višine obveznosti zavarovalnice.
Pomorsko nezgodo je treba prijaviti pristojnemu predstavništvu pomorskih oblasti, v primeru vloma, tatvine ali drugega kaznivega dejanja pa tudi pristojni policijski postaji.
Kot zavarovanec ste dolžni ob nastanku škodnega primera izvesti vse razumne ukrepe, da se škoda odvrne ali zmanjša, obenem pa nas tudi takoj obvestiti o nastali škodi oziroma dogodku.